Szlakiem Piastowskim w rocznicę 150.Lecia Chrztu Polski

Szlakiem Piastowskim w 1050 rocznicę Chrztu Polski” z programem profilaktycznym „Jestem bezpieczny w niebezpiecznym Świecie”

Po raz kolejny wyruszyliśmy na wakacyjne szlaki śladami Jana Pawła II .W dniach 11- 21.07.2016 trwał nasz obóz integracyjny, w którym uczestniczyła zakopiańska młodzież gimnazjalna i dzieci głównie z Parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Zakopanem na Harendzie. Celem naszej wakacyjnej wyprawy było poznanie historii Chrześcijaństwa w Polsce oraz początków Państwa Polskiego w 1050 rocznicę Chrztu Polski.

Już w pierwszym dniu dotarliśmy do wspaniałej Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, polecając naszej Matce nas i naszych bliskich. Zwiedziliśmy bazylikę, ogrody i wysłuchaliśmy koncertu na największych w kraju organach. Jest to obecnie największa świątynia w Polsce i jedna z największych na świecie. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 000 wiernych. Punktem docelowym była miejscowość Skorzęcin położona w województwie wielkopolskim, tam mieliśmy swoje „ranczo”. Pierwszym miejscem na Szlaku Polskich Piastów był Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie, w którym najważniejszym dobrem kultury są relikty archeologiczne osady obronnej ludności kultury łużyckiej, pochodzące z roku 740 p.n.e. odkryte na półwyspie Jeziora Biskupińskiego. W kolejnym dniu udaliśmy się z wizytą do Siedziby Radia Maryja w Toruniu, gdzie włączyliśmy się do wspólnej różańcowej modlitwy emitowanej na antenie Radia Maryja.

Odwiedziliśmy również Muzeum Piernika i uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których każdy miał okazję upieczenia swojego ciastka według prawdziwego toruńskiego przepisu. Zwiedziliśmy Katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty i toruńską starówkę. Zwiedzanie zakończyliśmy Mszą świętą w Kościele Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, której przewodniczył Dyrektor Radia Maryja Ojciec Tadeusz Rydzyk.

Następnego dnia wyruszyliśmy do pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Dużym przeżyciem dla młodych ludzi był udział we Mszy Św. w Katedrze Gnieźnieńskiej przy Relikwiarzu św. Wojciecha. Panoramę Gniezna podziwialiśmy z wieży na którą prowadziło 240 schodów.

Do naszych najpiękniejszych wspomnień należeć będzie odnowienie Chrztu Św. nad lednickim Jeziorem. Każdy z nas już w pełni świadomie odnowił przyrzeczenia chrzcielne potwierdzając przynależność do kościoła Chrystusowego, przemywając twarz wodą i powtarzając za O. Dominikaninem „Zostałem ochrzczony w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Dopełnieniem tego aktu odnowienia chrztu było przejście przez Bramę- Rybę.

Ostatnia wyprawa wiodła przez Poznań Rogalin i Kórnik. Zwiedziliśmy piękny zabytkowy Pałac w Rogalinie, wybudowany przez Kazimierza Raczyńskiego oraz Zamek w Kórniku – zabytkową rezydencję historycznych rodów Górków i Działyńskich.

Od 1924 roku jest własnością nie Polski lecz narodu polskiego. Podarował go nam – Polakom - wnuk Tytusa, Władysław Zamoyski. To ten sam Władysław Zamoyski który pod koniec XIX wieku kupił dla Polski Morskie Oko i Zakopane.

Ostatni właściciele – Tytus, jego syn Jan, jak i wspomniany wnuk Władysław - na przestrzeni ponad 100 lat zgromadzili wiele dzieł sztuki, które to nadały charakter wielowątkowemu i eleganckiemu muzeum. Integralną częścią terenów Zamku jest 36 hektarowy park- Arboretum zbiór 3000 gatunków roślin. Spacer po Arboretum to niezapomniana lekcja przyrody na żywo.

Wspólne podróżowanie po Wielkopolsce zakończyło się zwiedzaniem położonego w dolinie rzeki Warty Poznania i jego zabytków. Nie były to jedyne atrakcje związane z naszym pobytem w Skorzęcinie. Na terenie ośrodka mieliśmy do dyspozycji: saunę, trampolinę, huśtawki, boiska do gry w piłkę, kręgle. Około kilometra od miejsca zakwaterowania znajdowało się Jezioro Białe, w którym, harendziańska młodzież regenerowała swoje siły po wyczerpujących lekcjach historii i warsztatów profilaktycznych, korzystając z kąpieli i promieni słonecznych.

W trakcie obozu realizowaliśmy kolejną część program profilaktycznego „ Jestem bezpieczny w niebezpiecznym świecie”. Program realizowały wychowawczynie mgr Elżbieta Dudzik, mgr Katarzyna Dudzik oraz mgr Paulina Zwijacz. Dotyczył on głównie uzależnień, konsekwencji wynikających z korzystania ze środków odurzających, alkoholu i nikotyny, jak również zapoznano młodzież z niebezpieczeństwami z jakimi mogą zetknąć się w trakcie korzystania z internetu. Dla najmłodszych uczestników przeprowadzono warsztaty dotyczące zdrowego trybu życia. W ramach podsumowania zdobytych wiadomości uczestnicy mieli za zadanie sporządzić projekty graficzne zgodne z tematem programu profilaktycznego. Przeprowadzono konkurs na najlepszą inscenizację pt. „Jestem asertywny”. W trakcie obozu nie zabrakło czasu na ciekawe konkursy: konkurs piosenki „The Voice of Harenda”, konkurs taneczny oraz konkurs historyczny dotyczący powstania państwa polskiego i Chrześcijaństwa na Ziemiach Polskich.

Za udział w konkursach uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody. W wolnym czasie chętni mieli okazję uczestniczyć w zajęciach tanecznych i muzycznych prowadzone przez mgr Katarzynę Dudzik, mgr Paulinę Zwijacz, mgr Dorotę Nieścierowicz.

W drodze powrotnej do Zakopanego zatrzymaliśmy się na Jasnej Górze, aby podziękować Matce Bożej za wspaniałe i bezpiecznie przeżyte dni na Szlaku Piastowskim. Uczestniczyliśmy w liturgii Mszy św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Antoniego Długosza w jasnogórskim wieczerniku. Chwile pod okiem Czarnej Madonny pozwoliły nam poczuć atmosferę rozpoczynających się Światowych Dni Młodzieży. Razem z uczestnikami ŚDM śpiewaliśmy każdy w swoim języku hymn „Błogosławieni miłosierni ….” Harendziańska młodzież zakosztowała powszechnego, jednego i apostolskiego kościoła.

Obóz zorganizowały po raz kolejny Siostra Natanaela Wichary i p. Elżbieta Dudzik. Zajęcia prowadziły i czuwały nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży także p. Dorota Nieścierowicz , p. Paulina Zwijacz, p. Katarzyna Dudzik oraz mamy uczestników p. Angelika, p.Teresa i p. Monika.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi Leszkowi Doruli i Członkom Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za pozytywne rozpatrzenie naszego projektu oraz Darczyńcom, bez których pomocy nie moglibyśmy w pełni zrealizować programu i zamierzonych wycieczek do tak atrakcyjnych miejsc Szlakiem Piastowskim.

Niech Bóg wynagrodzi Wasze wielkie serce dla dobra ewangelizacji młodego pokolenia.

S. Natanaela Wichary

wraz z wychowawcami i uczestnikami.

Zakopane, dnia 26 lipca 2016

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok. Powrót na stronę główną.